Zakłady na piłkę nożną

Zakłady na piłkę nożną to jedna z najpopularniejszych form zakładów. Ta gra sportowa ma miliony fanów na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zamierza zainwestować 4 mld USD w rozwój piłki nożnej i zaangażować w nią ponad 60 % ludności. Mistrzostwa lokalne, europejskie czy światowe przyciągają na trybuny i ekrany ogromne rzesze kibiców. Nic dziwnego, że każdy bukmacher ma w swojej ofercie zakłady na piłkę nożną.

Czym jest piłka nożna

Piłka nożna to sport pomiędzy dwoma drużynami, którego celem jest zdobycie bramki przeciwko przeciwnikowi bez użycia rąk. Zwycięstwo otrzymuje drużyna, która zdobędzie najwięcej bramek zgodnie z wszystkimi zasadami.

Gra jest rozgrywana na prostokątnym boisku z trawą lub sztuczną zieloną nawierzchnią. Obszar ten jest oznaczony białymi znakami dzielącymi boisko na różne strefy. Drużyny składają się z jedenastu zawodników, którzy mogą przebywać na boisku w danym momencie, oprócz głównego składu na ławce rezerwowych znajduje się kilku zawodników. Bramkarz jest jedynym zawodnikiem w drużynie, który może dotykać piłki rękoma, przebywając w ściśle wyznaczonych strefach (w obrębie bramki lub pola karnego).

Co do zasady, mecz (jedna gra) składa się z dwóch połówek po 45 minut każda. W przypadku remisu, dogrywka może być rozegrana w dwóch połowach po 15 minut. Jeśli po tym czasie nadal nie ma zwycięzcy, przyznawane są rzuty karne.

Sędziowie nadzorują porządek na boisku podczas gry. Ich zadaniem jest sprawdzenie jakości boiska i siatek bramkowych przed meczem, przestrzeganie zasad w trakcie gry oraz raportowanie swoich decyzji po meczu. Sędziowie są wspomagani przez sędziów, którzy są poza boiskiem podczas zawodów i pomagają określić pozycje offside, piłkę przechodzącą przez linię lub naruszenia przepisów przez zawodnika.

Obecnie piłka nożna jest uważana za najpopularniejszy sport na świecie, z 1,5 miliona drużyn i 300.000 klubów piłkarskich zarejestrowanych na całym świecie na początku 2000 roku.

Obecnie popularność piłki nożnej w poszczególnych krajach rozkłada się następująco:

18 milionów graczy – USA;
10 mln – Indonezja;
7,4 mln – Meksyk;
7,2 mln – Chiny;
7m – Brazylia.

Warto zauważyć, że liczba zawodników nie ma wpływu na osiągnięcia krajów w mistrzostwach piłkarskich. Łączna liczba mieszkańców niektórych krajów z powodzeniem startujących we wszystkich rodzajach pucharów często nie dorównuje liczbie graczy amatorów w innych krajach.

 

Rodzaje zakładów piłkarskich

Rodzaje zakładów piłkarskich

Linia zakładów piłkarskich w punktach bukmacherskich pozwala zazwyczaj przewidzieć nie tylko wynik meczu, ale także określić bardziej szczegółowe wskaźniki – liczbę bramek, standardowe pozycje, ostrzeżenia. Im więcej opcji oferuje strona zakładów piłkarskich, tym wyższa jest jakość samej strony i tym bardziej jest ona atrakcyjna dla obstawiających.

Do najpopularniejszych zakładów piłkarskich należą:

 • zakładając się o wynik;
 • Obstawianie przeciwko wynikowi;
 • Pass bet;
 • całkowite;
 • sumy indywidualne;
 • zakłady z handicapem;
 • “oba wyniki.

Zakład na wynik może być postawiony w dowolnym momencie – przed lub w trakcie gry. Przedział czasowy również nie ma znaczenia – obstawiający może postawić na wynik połowy lub całego meczu. Prawidłowa notacja, która jest używana do oznaczania prognozy gracza, jest ważna dla prawidłowego obstawiania:

 • 1 – zwycięstwo drużyny A;
 • X – remis;
 • 2 – zwycięstwo drużyny B.

Nie ma znaczenia końcowy wynik, margines zwycięstwa ani to, czy drużyna awansuje do następnej rundy, czy nie. Ważny jest ogólny wynik – zwycięstwo, remis lub porażka. W tym ujęciu wygrywa konkretny zakład, a wszelkie inne opcje kończą się przegraną. Oznacza to, że jeśli postawiłeś na zwycięstwo drużyny B, a mecz zakończył się remisem, zakład jest przegrany.

W takim przypadku można postawić zakład przeciwko wynikowi, w którym:

 • 1X – drużyna A nie wygra;
 • 12 – drużyny nie będą losować;
 • 2X – drużyna B nie wygra.

Ponieważ remis nie liczy się jako wygrana, wzrasta szansa gracza na wygraną w zakładzie.

Zakład na przejście czeka na tych, którzy są pewni, że dana drużyna awansuje do następnej rundy, nawet jeśli mecz będzie musiał być rozegrany w dogrywce. Warto jednak pamiętać, że zakłady na wynik dotyczą tylko regulaminowego czasu gry i jeśli sędzia przyzna dwie dodatkowe połowy, to taki zakład automatycznie przegrywa.

Total to zakład na całkowitą liczbę bramek w meczu, bez względu na to, ile z nich strzeliła drużyna A czy B. Podobny zakład to zakład na sumę indywidualną. Jednak w tym przypadku wszystkie przewidywania dotyczą konkretnej drużyny. Na przykład, obstawiający jest pewien, że drużyna A strzeli dwie bramki, bez względu na wynik drużyny B i na to, kto wygra mecz.

Zakład handicapowy to specjalny rodzaj zakładu, w którym obstawiający może sztucznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wyniku zdarzenia, zwiększając tym samym kurs. Na przykład, gracz wierzy, że drużyna A pokona drużynę B i stawia handicap (-1). W takim przypadku różnica w liczbie zdobytych bramek musi wynosić co najmniej dwie. Przy wyniku 2-1, od liczby bramek strzelonych przez drużynę, na którą postawił obstawiający, odejmuje się 1, więc suma wynosi 1-1, czyli remis, co powoduje przegraną zakładu. Jeśli drużyny grały po 3-1, to nawet po odjęciu jednego, wynik zostanie zredukowany do 2-1, czyli wygrywa drużyna A.

“Obie strzelone bramki” to jeden z najprostszych zakładów, w którym gracz obstawia na zasadzie “tak/nie”. Wygrana jest przyznawana, gdy odpowiedź jest zgodna z aktualną sytuacją – albo każda z drużyn zdobyła przynajmniej raz bramkę (zakład “tak”), albo jedna z drużyn nigdy nie umieściła piłki w bramce przeciwnika (zakład “nie”).

Nie jest to pełna lista zakładów, które są dostępne dla fanów piłki nożnej. Lista zawiera tylko niektóre z najbardziej popularnych zakładów, które są akceptowane przez wszystkie strony z zakładami piłkarskimi.

Co to jest prognoza piłkarska

Prognoza piłkarska to przypuszczenie dotyczące meczu lub wyników drużyny oparte na wielu czynnikach. Dla aktywnych obstawiających zawsze dostępne są prognozy bukmacherów lub znanych ekspertów, jednak każdy może stworzyć swoją własną prognozę na podstawie dostępnych informacji. Im więcej czynników zostanie uwzględnionych w analizie, tym dokładniejsza będzie prognoza.

Najczęściej do prognozy brane są pod uwagę następujące czynniki

 • forma zespołu;
 • skład zespołu;
 • miejsce rozgrywania meczu;
 • Wyniki poprzednich meczów rozegranych pomiędzy obiema drużynami;
 • Interes drużyn, aby wygrać;
 • plotki i wiadomości.

O kondycji i formie zespołu decyduje analiza kolejnych pięciu spotkań w turnieju. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wyniki obu drużyn, w przeciwnym razie analiza zostanie utracona, a prognoza będzie niedokładna. Analizując rozegrane mecze należy zwrócić uwagę na statystyki, które obejmują nie tylko strumienie zwycięstw i porażek, ale także statystyki zdobytych i straconych bramek, liczbę fauli popełnionych podczas meczów itp. Biorąc pod uwagę wszystkie te parametry, można określić przewagę danej drużyny podczas planowanego meczu.

Skład zespołu może również wpłynąć na wynik. Przed meczem ważne jest, aby wiedzieć, którzy zawodnicy znajdą się w składzie, którzy będą na ławce, a którzy nie będą dostępni z powodu kontuzji. To da Ci wyobrażenie o mocnych i słabych stronach drużyn, a także o tym, jaka taktyka zostanie zastosowana i czy drużyny będą grały defensywnie czy ofensywnie. Mając na uwadze te czynniki, można zgadywać prawdopodobieństwo agresywnej gry i szanse na zdobycie bramki.

Miejsce rozgrywania meczu może również wpłynąć na wynik spotkania. Niektóre drużyny są bardziej pewne siebie u siebie i mniej pewne u siebie. Warto również zwrócić uwagę na to, jak często spotykają się te dwie drużyny i jak kończą się te mecze. Studiując historię poprzednich meczów, możesz zebrać statystyki, które ułatwią Ci przewidywanie wyniku.

Ważnym czynnikiem w przewidywaniu wyniku jest znajomość zainteresowania drużyny. Nierzadko zdarza się, że klub rywalizuje w kilku ligach jednocześnie, osiągając przy tym różne wyniki. Identyfikując priorytety zespołu, możesz zgadywać, czy będzie on grał najlepiej, czy też zachowa energię na ważniejsze wydarzenie.

Plotki i wiadomości mogą dać ci wgląd w atmosferę panującą w zespole. Dowiesz się, czy są jakieś ważne wydarzenia, które będą miały wpływ na występy drużyny na boisku. Rezygnacja trenerów, choroba lub kontuzja zawodnika, wpływy zewnętrzne na atmosferę w zespole, a co za tym idzie na wynik.

Kadra trenerska i skład zespołu

Skład zawodników w drużynach piłkarskich, a także trenerzy mają wiele wspólnego z wynikami meczów. Bukmacherzy przyjmują zakłady na trenerów i opracowują prognozy na podstawie aktualnych składów drużyn. Pod uwagę brana jest nie tylko podstawa, ale także zawodnicy, którzy zajmują ławkę. Aby to zrobić, musisz studiować wiele informacji – śledzić mecze i badać kontuzje, zwracać uwagę na dyskwalifikacje, itd.

Zakłady na trenerów to szczególny rodzaj zakładów związanych z piłką nożną, które nie dotyczą bezpośrednio meczów. W ten sposób uczestnicy mogą przewidzieć powołanie lub odwrotnie – odwołanie trenera z funkcji z powodu przegranej drużyny lub z innych powodów. Zakłady te nie cieszą się popularnością wśród nowicjuszy i tych, którzy prawie w ogóle nie zgłębiają świata piłki nożnej, ale są wysoko cenione przez profesjonalnych obserwatorów i analityków sportowych (także amatorów).

Kupowanie zawodników

Transfery to osobny temat do obstawiania. Kupno i sprzedaż zawodników, transfery zawodników z klubu do klubu stały się przedmiotem zakładów. Zakłady przyjmowane są zazwyczaj w kilku wariantach:

Zakłady na to, do którego klubu trafi zawodnik;
Zakład na to, który zawodnik zostanie wybrany z listy.
Bukmacherzy oferują swoje prognozy w oparciu o zaawansowaną analitykę, która bierze pod uwagę różne czynniki, od przywiązania zawodnika do swojego klubu po relacje między klubami dokonującymi transferu.

Zazwyczaj transfery odbywają się poza sezonem – pomiędzy ważnymi międzynarodowymi mistrzostwami. Czas jest tak dobrany, aby zawodnik mógł się przyzwyczaić i “dopasować” do nowej drużyny, a trener mógł przeanalizować rolę zawodnika wśród innych graczy i opracować najbardziej efektywną strategię z myślą o nowej postaci.

Strategie

Oprócz wiedzy na temat analizy i przewidywania wyników meczów, ważne jest, aby wypracować własne strategie obstawiania. Strategia nie polega na tym, jak gra się skończy, ale raczej na tym, jak mądrze wykorzystać swoje pieniądze. Najpopularniejsze taktyki wśród obstawiających to:

“Przeciwko remisowi” to jedna z najprostszych strategii, która jednak nie przynosi dużych wygranych. Ponieważ w większości lig mecz nie może zakończyć się remisem (do wyłonienia zwycięzcy potrzebna jest dogrywka i rzuty karne), zakład, który mówi “drużyny nie zremisują” ma większe szanse na wygraną.

Martingale to system obstawiania, który polega na podwojeniu stawki w przypadku przegranej i zachowaniu wolumenu w przypadku wygranej. Używając tej strategii, ważne jest, aby początkowa kwota zakładu była “przystępna”, ponieważ jeśli przegrasz, będziesz musiał ją podwoić i dalej podwajać, aż zakład wygra. Tylko wtedy możliwe będzie odzyskanie wszystkich przegranych zakładów.

Procent od puli (znany również jako “Flat”) jest strategią, w której obstawiający określa stały procent puli i ciągle stawia kwotę odpowiadającą temu procentowi. Jeśli pula jest wyższa, zakład wzrasta, jeśli jest niższa, maleje. Ponieważ strategia ta wymaga ciągłych obliczeń, niektórzy gracze korzystają z usług analityków i prywatnych bukmacherów, którzy pomagają śledzić liczby.

Zakłady na żywo po zakończeniu meczu to jeden ze sposobów na uzyskanie praktycznie gwarantowanej wygranej. Chodzi o to, aby postawić zakład na żywo po 85 minutach (15 minut przed końcem regulaminowego czasu gry). Z reguły wynik nie ma czasu na zmianę w tym okresie, więc prawdopodobieństwo wygrania zakładu nieco wzrasta.

Istnieje wiele strategii opracowanych przez samych graczy, opartych na osobistym doświadczeniu. Żaden z nich nie daje jednak 100% gwarancji wygranej, ponieważ na wynik meczu ma wpływ wiele czynników, co sprawia, że końcowy rezultat jest mniej lub bardziej nieprzewidywalny.

Co to są mistrzostwa w piłce nożnej?

Mistrzostwa w piłce nożnej można podzielić na międzynarodowe i krajowe. Najbardziej prestiżowe mistrzostwa międzynarodowe to te organizowane przez FIFA i UEFA. FIFA organizuje mistrzostwa drużyn narodowych i klubów.

Mistrzostwa, w których biorą udział reprezentacje narodowe to m.in:

 • Puchar Świata;
 • Puchar Konfederacji;
 • Igrzyska Olimpijskie.
 • Dla klubów organizacja ta organizuje Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA.

UEFA (europejska organizacja piłkarska) organizuje Mistrzostwa Europy dla drużyn narodowych oraz Ligę Mistrzów UEFA, Ligę Europy UEFA i Superpuchar UEFA dla klubów.

Jeśli chodzi o mistrzostwa krajowe, to odpowiednie organizacje organizują mistrzostwa i puchary w poszczególnych krajach związkowych. Regionalne kluby piłkarskie rywalizują ze sobą o to, kto zostanie mistrzem kraju. Zawodnicy, którzy wyróżniają się w tych zawodach, mogą dołączyć do reprezentacji narodowej, która z kolei bierze udział w najważniejszych międzynarodowych mistrzostwach i ligach.

Które zakłady bukmacherskie przyjmują zakłady na piłkę nożną?

Ponieważ piłka nożna jest obecnie najpopularniejszym sportem, wszystkie zakłady bukmacherskie przyjmują zakłady na mecze. Bukmacherzy mogą nie wiedzieć o istnieniu np. hokeja. Ale nawet nie będąc fanem piłki nożnej, zazwyczaj wie się o lokalnych lub międzynarodowych mistrzostwach.

Dlatego też o jakości bukmacherów często decyduje linia zakładów piłkarskich – im więcej różnych opcji i przewidywań oferuje bukmacher, tym większe zainteresowanie wzbudza wśród użytkowników. W związku z tym, różni gracze mają różne doświadczenia i poziom świadomości, i są bardziej skłonni do korzystania z usług dostawcy zakładów, który oferuje przejrzyste zakłady – od najprostszych (jak “obaj wygrywają”) do najbardziej złożonych (zakłady handicap).